DEN HÄR INTERVJUN kommer att handla om vad som är det unika med kristen tro och synen på vårt uppdrag i världen. Men Martin Ström vill inleda samtalet ur en annan synvinkel – vad det är som förenar mänskligheten. Varje människa är skapad till Guds avbild och har ett unikt värde, oavsett vad man tror på. Människan är skapad för att ha en relation med Gud och med varandra.
– Människan har, många gånger utan att veta om det, på djupet en längtan efter Gud. Detta bottnar i Guds längtan efter oss, säger Martin.
NÄR HAN INLETT med att beskriva vad som förenar mänskligheten går han vidare och lyfter två teologiska uttryck för att tydliggöra sitt resonemang. Det är allmän uppenbarelse och särskild uppenbarelse, som används för att beskriva hur Gud gör sig känd för mänskligheten. Den allmänna uppenbarelsen är kunskap om Gud som kan fås genom naturen, universum och våra samveten. Dessa pekar på Guds existens för alla människor. Det innebär att det går att uppfatta delar av Gud utan att vi känner Jesus eller har läst Bibeln.
– Paulus talar i Romarbrevet om att Gud uppenbarar sig själv i naturen och genom människans samvete. Det kallas allmän uppenbarelse eftersom den ges till och kan uppfattas av alla, förklarar Martin.
Men den allmänna uppenbarelsen räcker inte till, eftersom den inte kan visa oss vägen till Jesus eller hjälpa oss att ställa tillrätta vår relation med Gud. Därför finns den särskilda uppenbarelsen som är mer specifik, genom att Gud talar till oss. Gud blev människa och levde på jorden vid ett historiskt tillfälle.
– Det gör kristen tro helt unik. Att vi får uppfatta, inte bara Guds vilja, utan även hans väsen som treenig Gud genom Jesus liv på jorden. Människan har vänt sig bort ifrån Gud genom det vi kallar synd och Gud kommer för att möta oss. Det är inte ett gensvar på vad vi har åstadkommit som människor, utan det görs av nåd. Med nåd menas att Gud sträcker sig efter oss på grund av sin villkorslösa kärlek, inte för att vi förtjänar det, beskriver Martin.
Genom att Jesus dog och uppstod får vi möjlighet att försonas med och möta Gud. I detta är den kristna tron unik eftersom Jesus både är Gud och människa. Och att Gud kom till världen för att bli en av oss.
– Ingen annan religions frälsare har dött för att hela relationen med Gud och uppstått för att leda människor in i gemenskap med Gud. Budskapet förmedlas till oss människor genom Bibeln som är Guds ord. Det betyder att Gud kommunicerar sitt väsen och sin vilja genom de mänskliga författarna av Bibeln, och att texten är sann och vägledande för tro och liv.
ÄR DET ARROGANT att tänka att det bara finns en väg till Gud? Inte om man frågar Martin. Han beskriver bilden av oss kristna som tiggare, som berättar för en annan tiggare var det finns mat att få.
– Jag befinner mig i en hopplös situation och kan inte göra något för att förändra det på egen hand. Men när jag har tagit emot hjälp vill jag visa andra var det finns mat att äta för alla människor. På samma sätt kan vi tänka kring vår tro. Vi vill berätta för andra om var vi kan få möta Guds nåd och kärlek.
Om vi följer Jesus exempel så blir människan aldrig ett objekt. Varje människa har ett unikt värde och är innerligt älskad av Gud.
– Alla människor har rätt att får höra budskapet om Jesus och också att få se det uttryckt i handling. Det är det som gör att vi går till platser i världen där den kristna kyrkan inte finns eller är svag.
DET FINNS EN exklusivitet i det kristna budskapet som kan vara utmanande i vår tid, särskilt när Jesus säger: ”Jag är vägen, sanningen och livet, ingen kommer till Fadern utom genom mig”. Om Jesus är den enda vägen till Gud, hur förhåller vi oss då till andra religioner? Martin resonerar att detta budskap motiverar oss att i handling och ord uttrycka vår tro för andra människor. Ambitionen är att allt fler ska få möta Gud, genom att lära känna Jesus och vara del av en kristen gemenskap.
– Det är viktigt att bemöta varje människa med respekt och genuint intresse, och vi ska komma ihåg att vi har mycket att lära av andra. Det finns delar av sanning och godhet i varje religion, såsom det finns i varje människa.
Martin beskriver hur det handlar om att lyssna in och identifiera sig med människor i det sammanhang de befinner sig. Därför är det viktigt att vi går till människor där de finns. I vårt internationella arbete är det exempelvis angeläget att lära sig det lokala språket och respektera olika folks kulturer. Vi kan inte sitta passivt och vänta på att människor ska komma till oss. I Bibeln är Paulus ett starkt föredöme, eftersom han valde att hjälpa andra för att leda dem till Jesus.
– Vi ska göra vad vi kan för att möta varje människa där hon befinner sig, inte där vi önskar att hon finns. Genom att dela Bibelns budskap och också genom vår handling, vill vi förmedla det som är Guds vilja. Samtidigt är det inte vår uppgift att överbevisa någon. Bara Gud kan låta tron växa fram i en människa. Vår strävan är att söka och respektera andra, och att samarbeta med alla goda krafter för att bidra till bättre samhällen.
FÖRUTOM ATT BERÄTTA om Jesus, är vi alltså också kallade att vara en del av att bygga det goda samhället tillsammans med andra. Martin menar att det inte finns någon motsättning i denna samverkan utanför kyrkans väggar.
– Genom bönen ”Gud låt ditt rike komma”, kan vi engagera oss tillsammans med människor som har en annan tro i idrottsföreningar, inom politiken eller näringslivet och offentlig sektor. Vi kan kroka arm med andra, oavsett bakgrund eller religion, om det finns en gemensam längtan efter det goda samhället.
text: Karin Flygare, kommunikationsansvarig
foto: Carolina Olofsgård